Chleb żytni sam w sobie jest wspaniały, ale są takie połączenia które na pierwszy rzut oka są dla siebie stworzone. Tak jest właśnie z melasą i mąką żytnią. Absolutnie uwielbiam chleby żytnie z takim dodatkiem, a gdy jeszcze dochodzi do tego czarnuszka, nie mogę się im oprzeć. Choć w ten weekend oparł się tej recepturze mój czas, to już najbliższy weekend zapowiada się bardzo piekarniczo. Czemu? Wystarczy zobaczyć jakie wspaniałe chleby upiekłyście, a do tego zerknąć na następne zaproszenie do WP # 103.
Podsumowanie WP #102
Chleb żytni z czarnuszką piekły:
Agnieszka z Kuchennych popisów
Dawny Basik z Mozaiki życia
Iv z Ko ko ko
Jolanta Szyndlarewicz z Nasze życie od kuchni
Kasia z Na zapiecku
Kornik z Kornik w kuchni
Marianna z CinCin
Oraz Tili.
Zaproszenie WP #103
Czy w jeden weekend można odwiedzić mroźną Finlandię i słoneczne Włochy? No ba! Jak się ma mąkę, drożdże, kardamon, oregano i oliwę z oliwek wszystko jest możliwe. Taki pełen podróżniczych przeżyć weekend zaproponowała nam Mirosix z Gotowania pod gruszą. Ja już zacieram ręce :-)
Przepis poniżej i u Gospodyni.
Fiński chleb z kardamonem Pulla
Składniki (na 3 chlebki):
1 szklanka mleka
½ szklanki ciepłej wody
3.5 g drożdży instant
1/2 szklanki cukru
1/2 łyżeczki soli
1-2 łyżeczki mielonego kardamonu lub 1 łyżeczka wyłuskanych ziaren i 1 łyżeczka mielonego kardamonu (ja użyłam połowę porcji, ponieważ zmiażdżyłam w moździerzu wyłuskane ziarna – smak jest znacznie bardziej intensywny niż kiedy kupujemy gotowy mielony kardamon)
2 jajka
4-5 szklanek mąki pszennej
½ kostki stopionego masła
Dekoracja
prażone płatki migdałowe
1 ubite jajko lub 1 ubite jajko
¼ filiżanki kawy
1 łyżka cukru
1 łyżka masła
Przygotowanie: Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać 1 łyżeczkę cukru i odstawić na 5-10 minut. Ciepłe mleko dodać do drożdży. Następnie dodać pozostałe składniki: jajka, cukier, sól i kardamon oraz 2 szklanki mąki. Wyrabiać aż ciasto będzie gładkie i elastyczne. Następnie dodać pozostałe 2 szklanki mąki. Ponownie dokładnie wyrobić i dodać stopione masło. Dodawać stopniowo ostatnią szklankę mąki (jeżeli ciasto będzie zbyt twarde nie należy dodawać całej szklanki).
Odwrócić miskę z wyrobionym ciastem na lekko obsypany mąką blat i pozwolić ciastu powoli wypaść, przykryć odwróconą miską i zostawić na 15 minut. Następnie wyrabiać ciasto, aż stanie się elastyczne. Przykryć folią lub ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 2 godziny (ciasto powinno podwoić objętość).
Następnie ponownie zagnieść i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę (ciasto powinno podwoić objętość). Ciasto podzielić na 3 części, każdą część podzielić ponownie na 3 części, uformować wałeczki i zapleść (tak jak chałkę). Można również uformować różnego rodzaju bułeczki z tego ciasta. Chleb przełożyć na blachę wyłożoną pergaminem. Pozostawić do wyrośnięcia na 30 minut, posmarować rozbełtanym jajkiem oraz posypać migdałami wzdłuż środka. (Można też zrezygnować z migdałów i zaraz po upieczeniu posmarować chleb kawą z cukrem oraz masłem.) Piec w temp. 180 stopni C przez około 20 minut. Ostudzić i ewentualnie polukrować.
Włoski chleb z ziołami
Składniki (na 2 bochenki):
1,5 łyżeczki drożdży instant
3 szklanki ciepłej wody
1 łyżka soli
2 szklanki mąki chlebowej
4-5 szklanek mąki pszennej (dodałam 1/2 szklanki mąki razowej i 4 szklanki mąki pszennej)
1/3 szklanki oliwy
½ łyżeczki suszonego oregano
½ łyżeczki suszonej bazylii
½ łyżeczki suszonej pietruszki
½ łyżeczki soli
1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
Przygotowanie: Rozpuścić drożdże w wodzie, odstawić na 10 minut. Wymieszać 3 szklanki mąki z solą oraz rozpuszczonymi drożdżami. Wyrobić elastyczne ciasto, dodając stopniowo pozostałe 2-3 szklanki mąki. Ciasto powinno być dosyć luźne. Na posypanej mąką stolnicy wyrabiać ciasto przez ok. 5 minut. Następnie umieścić ciasto w naoliwionej misce, przykryć folią lub ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godziny (ciasto powinno podwoić objętość).
Ciasto ponownie zagnieść, podzielić na 2 kule i ponownie umieścić w naoliwionej misce, przykryć folią lub ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godziny (ciasto powinno podwoić objętość). Następnie uformować 2 owalne bochenki chleba, umieścić je na wyłożonej pergaminem blasze (lub łopacie do chleba obsypanej mąką kukurydzianą), odstawić na ok. 30 minut. Jeżeli ktoś posiada kamień do pieczenia należy nagrzać go wcześniej w piekarniku w temp. 250 stopni C. W międzyczasie wymieszać oliwę, zioła, sól oraz czosnek. Naciąć wyrośnięte bochenki i posmarować je połową ziołowej mieszanki. Chleb piec w naparowanym piekarniku w temp. 210 stopni C przez ok. 35 minut. Jeszcze ciepłe bochenki posmarować pozostałą ziołową mieszanką.
I na koniec ogłoszenia parafialne:
Komu, komu gospodarzenie, bo idę do domu :D
Zgłaszajcie się odważnie i tłumnie. Każdy przepis może dać ciekawe przeżycia, każdy wypiek może przynieść uśmiech na twarz. Piszcie do Gospodarnej, ona czeka :-)
Komu, komu gospodarzenie, bo idę do domu :D
Zgłaszajcie się odważnie i tłumnie. Każdy przepis może dać ciekawe przeżycia, każdy wypiek może przynieść uśmiech na twarz. Piszcie do Gospodarnej, ona czeka :-)
Smacznego.
13 komentarzy:
A ja dziękuję Bardzo. Jesteś wielka.
Przepisy cudne, szykuje się zatem ciekawa podróż :D
Upiekłam chlebek włoski
http://eksplozjasmaku.blox.pl/2011/01/Chleb-wloski-z-ziolami.html
Narzeczono, buziaka ślę :*
Dziewczyny, ale za mną chodzi ta fińska bułka :) Jutro się za nią zabieram :)
Zrobiłam dziś ziołowy, jest obłędny !!
I jak bosko chrupie :)) dziękuje, jesteście genialne w wynajdowaniu przepisów ;)
http://etrala.blogspot.com/2011/01/podroz-do-wochsmakowa.html
A ja już zjadłam fiński, a do Włoch się prędziutko wybieram jak tylko starczy mi czasu! Ten weekend jest jakby specjalnie pod mój gust i potrzeby!
http://mozaikazycia.blogspot.com/2011/01/wp-103-finski-chleb-z-kardamonem-i-nie.html
Upieczony i juz prawie zjedzony :)
http://bachtenkowkuchnia.blogspot.com/2011/01/wp103-woski-chleb-z-zioami.html
http://awyrlwyd.blogspot.com/2011/01/chleb-z-zioami.html
Pozdrawiam!
Ufff, zdążyłam, pycha!
http://mozaikazycia.blogspot.com/2011/01/udao-sie-i-zdazyam-wp-103-woski-chleb-z.html
My wybraliśmy się do Włoch - to zawsze będzie nasz wybór!!! Ale nie obyło się bez przygód w trakcie podróży... zresztą sama zobacz... :)
http://kulinarneimpresje.blogspot.com/2011/01/kuchenne-wzloty-i-upadki-darii-woski.html
A gdzie jedziemy w przyszły weekend? :)
Cieplo pozdrawiamy,
Daria i Jarek
Fiński zaliczony, cudownie pachnie !
I jest pyszny :)
http://etrala.blogspot.com/2011/01/finski-chleb-z-kardamonem-i-bueczki-z.html
Upiekłam, pyszny:) dziękuję za przepis i pozdrawiam gospodarzy!
http://smakiaromaty.blogspot.com/2011/01/woski-chleb-z-zioami.html
I jeszcze drugi:))
http://smakiaromaty.blogspot.com/2011/02/finski-chleb-z-kardamonem.html
Dziękuję i pozdrawiam!
Prześlij komentarz